Kerry Specialen 2016

Resutat Kerry Specialen 2016, domare Ulla Lethenström, kennel Lingus
BIS och BIM 500
Årets Best In Show vinnare blev hanhunden SE UCH Edbrios Don Giovanni som vann över tiken SE DK UCH SJV-14 DKJV-14 DKV-15 NORDV-15 McDyffy's Athea som blev BIM.

Du hittar fler fotografier från utställningen i klubbens fotoalbum

Bästa hanhundsklass

  1. SE UCH Edbrios Don Giovanni 
  2. SE UCH Nord V-15 SE V-14 Rollick's Tales Untold
  3. SE UCH Hurrycan's Don't Stop Me Now
  4. SE NO UCH N JV-14 Nord JV-14 Shyloch Ramazzotti

Bästa tikklass

  1. SE DK UCH SE JV-14 DK V-14 DK JV-14 Nord V-15 McDuffy's Athea
  2. SE UCH SE V-15 Edrus Narelle
  3. SE UCH FD1 RLDN RLDF Rollick's Precious Memory
  4. Geijes Hey Hey

Bästa valp
Rollick's Skylark

Bästa junior
Shyloch Tango

Bästa veteran
SE UCH Yvenus Texas Style

Bästa svenskfödda

SE UCH Nord V-15 SE V-14 Rollick's Tales Untold

Bästa uppfödarklass
Kennel Rollick's

Bästa avelsklass
CIB US CA FI EE SE UCH SEV-14 TALLINW-16  Rollick's Blame It On The Boogie

Bästa rörelser
CIB US CA FI EE SE UCH SEV-14 TALLINW-16  Rollick's Blame It On The Boogie

Bästa huvud och uttryck
SE UCH FD1 RLDN RLDF Rollick's Precious Memory

Bästa päls och färg

Geijes Hey Hey

Klassvinnare

Tikar
Valpklass 6-9 mån
  1. ROLLICK’S SKYLARK, Exellent, HP, BÄSTA VALP

Hanar

Unghundsklass
  1. PARTYLINE’S PEARL JAM, Excellent
  2. NORDJV-15 IRISHBLUE DIAMOND EDGE, Excellent
Championklass
  1. SEUCH EDBRIOS DON GIOVANNI, Excellent, CK 1BHKL BIS
  2. SEUCH NORDV-15 SEV-14 ROLLICK’S TALES UNTOLD, Excellent, CK 2BHKL, BÄSTA SVENSKFÖDDA KERRY
  3. SEUCH HYRRYCAN’S DON’T STOP ME NOW, Excellent, CK 3BHKL
  4. SE NO UCH NJV-14 NORDJV-14 SHYLOCH RAMAZZOTTI, Excellent, CK 4BHKL
    Oplac. SE DK UCH SEJV-14 MCDUFFY’S BANTRY, Excellent
    Oplac. CIB US CA FI EE SE UCH SEV-14 TALLINW-16 ROLLICK’S BLAME IT ON THE BOOGIE, Excellent, BÄSTA RÖRELSER

Veteranklass

  1. NORDUCH EDRUS DANNY BOY, Excellent, CK
Tikar
Juniorklass
  1. SHYLOCH TANGO, Excellent, CK R-CERT BÄSTA JUNIOR
Unghundsklass
  1. GEIJES HEY HEY, Excellent, CK 4BTKL CERT, BÄSTA UNGHUND, BÄSTA FÄRG & PÄLS
  2. CORNETTO, Excellent
Öppen klass
  1. YVENUS TEXAS HOLDEM, Excellent
  2. EDRUS OISIN’S DESIGN, Excellent
Championklass
  1. SE DK UCH SEJV-14 DKJV-14 DKV-14 NORDV-15 MCDUFFY’S ATHEA, Excellent CK 1BTKL BIM
  2. SEUCH SEV-15 EDRUS NARELLE, Excellent CK 2BTKL
  3. SEUCH FD1 RLDN RLDF ROLLICK’S PRECIOUS MEMORY, Excellent CK 3 BTKL, BÄSTA HUVUD & UTTRYCK
  4. SE FI UCH SEV-14 ROLLICK’S WAIT FOR ME, Excellent CK
Veteranklass
  1. SEUCH YVENUS TEXAS STYLE, Excellent CK, BÄSTA VETERAN
  2. NORDVV-15 ROLLICK’S BLUE BOMBSHELL, Excellent CK
  3. NORDUCH EDRUS MORGAINE OF AVALON, Very Good
Avelsklass
  1. CIB US CA FI EE SE UCH SEV-13 TALLINV-16 ROLLICK’S BLAME IT ON THE BOOGIE, I HP, BÄSTA AVELSGRUPP
Uppfödarklass
  1. KENNEL ROLLICK’S, HP, BÄSTA UPPFÖDARGRUPP
  2. KENNEL EDRUS, HP