Kerry Specialen 2017

Resutat Kerry Specialen 2017, domare Carol Ramsey, kennel Torum, England

På bilden Carol Ramsey med vinnarna FI & SE UCH, FD1, RLN, N&F&A Rollick's Precious Memory (till höger) och BIM oNord UCH Shyloch Statement (till vänster). Foto: Mia Lundsten, Finland

Länk till fotografier från Kerry Specialen och klubbmästerskap i Rallylydnad

Bästa hanhundsklass

  1. NORD UCH Shyloch Statement 
  2. NORD UCH Edbrios Don Giovanni
  3. SE UCH Nord V-15 SE V-14 Rollick's Tales Untold
  4. Geijes Have A Guess

Bästa tikklass

  1. FI SE UCH FD1 RLDN RLDF RLDA Rollick's Precious Memory
  2. CZ RS UCH Nareene Blue Star Dvomaro
  3. Rollicks Skylark
  4. SE UCH Shyloch Tango

Bästa valp
Royal Winzent´s Happy For Rollick

Bästa junior
Rollick's Skylark

Bästa senior
Edbrios Extravaganza

Bästa veteran
SEUCh Irish Hippy Shamrock For Lingus

Bästa svenskfödda
FI SE UCH FD1 RLDN RLDF RLDA Rollick's Precious Memory

Bästa uppfödarklass
Kennel Rollick's

Bästa rörelser
CZ RS UCH Nareene Blue Star Dvomaro

Bästa huvud och uttryck
SE UCH Shyloch Tango

Bästa päls och färg
SEV-16 SE UCH Lingus Legacy Clear Choice

Klassvinnare

Tikar
Valpklass 6-9 mån
  1. ROYAL WINZENT'S HAPPY FOR ROLLICK'S, HP, BÄSTA VALP
  2. FANTAGIRO LUINIL, HP, 
  3. HURRYCAN'S ENDLESS LOVE
  4. HURRYCAN'S ESMERALD

Hanar
Novisklass

  1. GEIJES HAVE A GUESS, HP, 4 BHKL
Certklass
  1. LINGUS BRAMLING CROSS, HP
Championklass I
  1. NORD UCH SHYLOCH STATEMENT, HP, 1 BHKL, BIM
  2. SE DK UCH SEJV-14 MCDUFFY’S BANTRY, HP
  3. CH SHYLOCH RAMAZOTTI
  4. CH ZAVETNAYA MECHTA COMILFO

 Championklass II

  1. SE UCH EDBRIOS DON GIOVANNI, HP, 2 BHKL
  2. SE UCH NORDV-15 SEV-14 ROLLICK’S TALES UNTOLD, HP, 3 BHKL
  3. SE UCH ROLLICK'S TELLING TALES

Seniorklass

  1. C.I.B. DK V-12. NORDUCH , NORD v-12, SE V-15. WW-12 SHYLOCH NAVIGATOR TO EDRUS
Tikar
Juniorklass
  1. ROLLICK'S SKYLARK, HP, 3 BTKL, BÄSTA JUNIOR
  2. GEIJES IN A LIFETIME, HP
  3. GEIJES INTENSION TO EDRUS, HP
  4. SHYLOCH UPPER CLASS
  5. TINKER BELL DE LA BRUIXETA
Novisklass
  1. EDRUS OISIN'S DESIGN
Certklass
  1. GEIJES FOR ME AND MY GAL, HP
  2. LINGUS SAAZ CARAVIENNE
Championklass I
  1. CZ RS UCH NAREENE BLUE STAR DVOMARO, HP, 2 BTKL
  2. SE UCH SHYLOCH TANGO, HP, 4 BTKL, BÄSTA HUVUD & UTTRYCK
  3. SEV-16 SE UCH LINGUS LEGACY CLEAR CHOICE, HP
  4. UCH SHYLOCH SURPRISE
  5. SE UCH GEIJES HEY HEY
Championklass II
  1. FI SE UCH FD1 RLDN RLDF RLDA ROLLICKS PRECIOUS MEMORY, HP 1 BTKL, BÄSTA SVENSKFÖDDA, BIS
  2. C.I.B. NORD UCH MC DUFFY'S HOTLINE-PUCK FAIR, HP
  3. SE UCH EDRUS AQUILA
Seniorklass
  1. EDBRIOS EXTRAVAGANZA, HP, BÄSTA SENIOR
Veteranklass
  1. SE UCH IRISH HIPPY SHAMROCK FOR LINGUS
  2. SE UCH YVENUS PIRAYA
Uppfödarklass
  1. KENNEL ROLLICK’S, HP, BÄSTA UPPFÖDARGRUPP
  2. KENNEL GEIJES, HP
  3. KENNEL SHYLOCH, HP
  4. KENNEL LINGUS, HP